Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stare lekarstwa do apteki

Niedawno informowaliśmy o tym, co można zrobić z zużytym sprzętem elektronicznym. Dziś przypomnimy, że również i lekarstw nie można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – leki zawierają wiele substancji chemicznych niebezpiecznych nie tylko dla środowiska, ale i dla ludzi, którzy przypadkiem zetknąć się mogą z przeterminowanym lekarstwem.

Według szacunków, ilość odpadów niebezpiecznych na terenie gmin Ziemi Cieszyńskiej wynosi około 377 Mg, co stanowi ok. 0,7% odpadów komunalnych. Do liczby tej zaliczamy różne odpady, na przykład rozpuszczalniki, farby, zużyte baterie i sprzęt elektroniczny, oleje i smary, chemikalia, termometry rtęciowe, przeterminowane środki ochrony roślin i lekarstwa.

Stare lub niewykorzystane leki nieodpłatnie oddać możemy do większości aptek, gdzie przygotowano specjalne pojemniki (konfiskatory). Zebrane odpady zbierane są przez specjalistyczną firmę, a następnie przekazywane do utylizacji.
Lekarstwa wraz z opakowaniami wyrzucimy w Cieszynie i Ustroniu w każdej aptece, a w Skoczowie w aptekach na ul. Stalmacha 2 ("Galena"), ul. G. Morcinka 10 ("Na Górnym Borze"), ul. Mickiewicza 7 ("Eskulap"), ul. Górecka 2 ("Vademecum"), ul. Targowa 26 ("Pod HYGIEJĄ"), Rynek 11 ("Ogólnodostępna"), oraz w Ochabach Małych, na ul. Głównej 101.

Gmina Strumień zorganizowała cztery konfiskatory: w Strumieniu: w aptece "NOVA" na rynku i w "ESKULAPIE" na ul. Londzina 1, w Drogomyślu w punkcie aptecznym na ul. Oblaski 10 i w Pruchnej, w aptece na ul. Głównej 68.

Brenna posiada dwa pojemniki na lekarstwa, umiejscowione w aptece przy ul. Wyzwolenia 77 oraz w Górkach Małych (ul. Zalesie 3). Stare tabletki, syropy czy maści zostawić możemy również w Chybiu, w aptece przy ulicy Bielskiej 61 i Dworcowej 3.
 

Informacji o zbiórkach przeterminowanych lekarst oraz o pozostałych punktach, gdzie można je oddać, należy szukać na internetowych stronach gmin. 

Jak mówi Elżbieta Woner, właścicielka apteki „Galena” w Skoczowie, z możliwości oddawania starych leków korzysta już sporo osób.  - Opróżniamy pojemnik nawet dwukrotnie w ciągu miesiąca. Ludzie zazwyczaj przynoszą leki przy okazji porządkowania mieszkania lub po śmierci jednego z domowników. Oddać stare lekarstwa można oczywiście za darmo. Takie rozwiązanie jest bardzo dobrym pomysłem, coraz mniej lekarstw wyrzucanych jest do śmietników - przyznaje.

Niestety na Śląsku Cieszyńskim wciąż znajdują się wysypiska śmieci, gdzie wyrzucono również i stare lekarstwa. Sporo można ich znaleźć w lasach lub wzdłuż rzek, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Szkodliwe substancje zawarte w lekarstwach mogą zanieczyścić wody gruntowe lub glebę, szczególnie jeśli znajdą się na dzikim wysypisku.
 

Dziewanna Kusińska

źródło: ox.pl
dodał: DzK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: