Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co należy zrobić ze starym sprzętem elektronicznym?

Przed czterema laty w życie weszła ustawa zobowiązująca do utylizacji sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Czy jednak coś zmieniło się w kwestii naszych przyzwyczajeń?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem niebezpiecznym, dlatego nie można go umieszczać w pojemnikach z innymi odpadami. Tymczasem w wielu śmietnikach wciąż znaleźć możemy urządzenia, które nie powinny się tam znaleźć. Teoretycznie każdy wie, że nie wolno wyrzucić pralki czy lodówki, ale czy zdajemy sobie sprawę, że do specjalnych punktów powinniśmy oddawać również drobny sprzęt, np. kalkulatory lub myszy komputerowe? Czego jeszcze tyczy się ten nakaz? Wg ustawy, na każdym urządzeniu, którego nie możemy wyrzucić powinien znajdować się symbol przekreślonego kosza.

Oddawanie zużytego sprzętu do odpowiednich punktów to nasz obowiązek, którego niedopełnienie może kosztować nas nawet 5.000 zł kary.

Kupując nową lodówkę czy komputer mamy prawo do oddania starego urządzenia. Większość sklepów odbiera sprzęt, dokonując tego w proporcji 1:1, co oznacza, że kupując np. nowy telefon komórkowy możemy oddać jedną zużytą komórkę.

Urządzenia oddać możemy także w specjalnych punktach odbiorczych.
W Cieszynie zostawimy je w wiacie przy ul. Łukowej w środy w godz. 8.00-15.30 oraz pierwsze soboty miesiąca od 8.00do 13.30. Można je także zanieść do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Niebezpiecznych przy ul. Motokrosowej 27 w Cieszynie (w godz. 8.00-13.30).

Również w Ustroniu można oddać bezpłatnie zużyte urządzenia. Są przyjmowane na stacji przełdunkowej w Ustroniu przy ul.Krzywej 7, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30.

Skoczów, podobnie jak większość miejscowości Śląska Cieszyńskiego, nie ma punktu, w którym można zostawiać sprzęt. Jedyna możliwość to wymiana na nowe urządzenie w sklepach. Wyjątkiem jest hurtownia Elto, znajdująca się za pocztą. Bezpłatnie zostawimy tam świetlówki, baterie oraz żarówki. Jak mówi właściciel, jest to spowodowane tym, że niewiele osób oddaje przy zakupie zużyte urządzenia.

Praktycznie wszystkie gminy co jakiś czas organizują zbiórkę zużytego sprzętu, kiedy można oddać go za darmo do wyznaczonych kontenerów lub samochodów. Warto więc śledzić wiadomości podawane na stronach gmin. Prócz ogłoszeń o zbiórkach, znajdziemy tam również listę sklepów i innych punktów odbioru niebezpiecznych odpadów.  

Jeśli sprzęt jest w pełni sprawny, lecz już go nie potrzebujemy, można go komuś oddać, na przykład za pośrednictwem serwisów gratyzchaty.pl, darmobranie.pl oraz ogłaszając się w serwisie slask.ngo.pl. Jedynym minusem takiego rozwiązania są koszty przesyłki, które, wiadomo, ktoś będzie musiał pokryć.

 

źródło: ox.pl
dodał: DzK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: