Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Karol Stryja in memoriam 2007

Miejsce: Kościół Jezusowy, Pl. Kościelny 6

Data: 04.04.2007 (środa) godz. 18:00

...............................................................................................

Obywatelem świata był polski dyrygent Karol Stryja (2 II 1915 – 31 I 1998) – najmłodszy z sześciorga dzieci cieszyńskiego krawca Jana i Zuzanny z Szopów. Przewędrował estrady całego świata, ale kres swej ziemskiej drogi wyznaczył w swym ukochanym Cieszynie.


Koncerty w Filharmonii Śląskiej Karol Stryja in memoriam zrodziły się spontanicznie, z potrzeby serc, z poczucia straty. Natychmiast o muzyczny hołd Karolowi Stryji dopomnieli się i cieszynianie. W Katowicach te koncerty towarzyszą kolejnym rocznicom śmierci Profesora, w Cieszynie organizujemy je w okolicach Wielkiego Postu i Wielkanocy. Te spotkania stały się tradycją. Już po raz szósty, 4 kwietnie br. o godz. 18 spotkamy się w cieszyńskim kościele Jezusowym, by w zadumie i muzyce przywołać pamięć wspaniałego Artysty i Człowieka. Wcześniej muzycy FŚl złożą kwiaty na grobie dyrektora, który przewodził im przez 38 lat, aż do przejścia na emeryturę.


W Cieszynie nie są powtarzane koncerty katowickie. Cieszyniakom przygotowywane są specjalne programy. Wraz ze stałym cyklem listopadowych Mistrzowskich spotkań nad Olzą i czasem z letnimi koncertami muzyki filmowej wyznaczają one stały kontakt Filharmonii Śląskiej z cieszyńskimi melomanami. Nie byłoby ich bez wsparcia władz lokalnych i sponsorów.


W tym roku w koncercie Karol Stryja in memoriam pod batutą Jana Wincentego Hawela wystąpią Śląska Orkiestra Kameralna i przygotowany przez Waldemara Sutryka Chór Filharmonii Śląskiej oraz Anita Maszczyk (sopran), Magdalena Spytek (mezzosopran), Maciej Gallas (tenor) i Maciej Bartczak (baryton). Wykonają dwa arcydzieła: Trauer-Symphonie e-moll Hob. I/44 Josepha Haydna i Litaniae Lauretanae KV 195 Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Komponując ok. 1771m roku swoją 44. symfonię po raz pierwszy i jedyny – a napisał 104 symfonie – Joseph Haydn użył tonacji e-moll i opatrzył taką nutą smutku i zadumy, że z czasem zaczęto ja nazywać Symfonią żałobną (Trauer-Symphonie). Podobno kompozytor zażyczył też sobie, by wykonano ją na jego pogrzebie.


19 mszy, po 4 nieszpory i litanie i kilkadziesiąt mniejszych utworów – to muzyka kościelna w spuściźnie po Wolfgangu Amadaeusu Mozarcie. Do cieszyńskiego koncertu Filharmonii Śląskiej wybrano kompozycję z 1774 roku, opracowaną według litanii loretańskich na podstawie litanii maryjnych F-dur ojca kompozytora, Leopolda Mozarta. Te procesyjne śpiewy do Matki Boskiej mają formę wieloczęściowej kantaty. Kościelną muzykę młody Wolfgang Amadeus Mozart pisał na zamówienie, ale wychowany w wierze katolickiej, od dzieciństwa zżyty z liturgią, tworzył je z przekonaniem. Nad współczesnymi sobie pokrewnymi utworami górują one wyraźniejszymi rysami indywidualnymi geniuszu Mozarta.

 


 

  Wykonawcy:

                

   Jan Wincenty Hawel           Anita Maszczyk          Magdalena Spytek         

   - dyrygent                               sopran                      mezzosopran                   

   

            Maciej Bartczak                             Maciej Gallas

                  baryton                                            tenor

              

   Chór Filharmonii Śląskiej przygotowany przez Waldemara Sutryka

 


 

 

 

źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: