Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dębowiec pamięta o cichociemnych

 

Jak co roku w Dębowcu uczczono pamięć jednych z najlepszych żołnierzy Wojska Polskiego - cichociemnych. Od 18 lat Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Ziemi Cieszyńskiej, Kombatanci Koła Związku Kombatantów RP i BWP w Cieszynie, władze samorządowe, młodzież szkolna i sympatycy historii spotykają się, aby uczcić rocznicę zrzutu cichociemnych w Dębowcu. Dlatego też gminie przyznano medal PRO MEMORIA za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Minęła 69. Rocznica, kiedy w Dębowcu dokonano zrzutu cichociemnych - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy byli zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski, podczas II wojny światowej w celu walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Jak co roku przy pomniku spotkały się władze samorządowe, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Ziemi Cieszyńskiej, Kombatanci Koła Związku Kombatantów RP i BWP w Cieszynie oraz młodzież szkolna i sympatycy historii, aby uczcić pamięć pierwszego zrzutu cichociemnych w okupowanej Polsce do którego doszło właśnie w Dębowcu.

- 15 lutego 1941 r. o godz. 18.20 samolot Amstrong Whitworth wystartował z lotniska Leconfield k/Stradishall do okupowanej Polski rozpoczynając realizację operacji “ Adolphus”. Jej celem było dotarcie nad placówkę odbiorczą pod Włoszczową i zrzucenie po raz pierwszy cichociemnych oraz kuriera na tereny okupowane przez Niemców. Załogę samolotu stanowili Anglicy, na Połądze znaleźli się skoczkowie cichociemni : mjr Stanisław Kostka - Krzymowski “Kostka”, rtm. Józef Gabriel Zabielski “ Żbik”, kurier bomb. Czesław Raczkowski “Janek”, “Orkan”, “Włodek”. Trasę pierwszego zrzutu wybrano najkrótszą, prowadziła ona od brzegu holenderskiego koło Haarlem przez jedno z jezior w Branderburgii, na południe od Berlina, przez Wrocław, Częstochowę następnie samolot miał dotrzeć do punktu 8,5 km od Włoszczowej. Jednak do tego punktu nie doleciał. Na skutek pomyłki w nawigacji pierwszy zrzut cichociemnych na okupowanych ziemiach polskich nastąpił 16 lutego 1941r. o godz. 0:30 w Dębowcu - opowiada Rudolf Golda, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Oddział Ziemi Cieszyńskiej.

Po 45- letnim okresie PRL- u pamięć o cichociemnych powróciła i corocznie w Dębowcu odbywają się uroczystości, które czczą pamięć niezwykłych żołnierzy i wielkie wydarzenie w historii gminy. Dlatego też Gminie Dębowiec, został przyznany medal PRO MEMORIA, polskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Bardzo się cieszymy z tej nagrody, to dla nas duże wyróżnienie - stwierdził Tomasz Branny, wójt Dębowca. Medalem uhonorowani mogą być uczestnicy walk na wszystkich frontach oraz osoby fizyczne i prawne szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

W powiecie cieszyńskim medale PRO MEMORIA otrzymali również: Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Ziemi Cieszyńskiej.

Dorota Kochman

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ <<KLIKNIJ>>

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: