Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czarny Tydzień w opiece społecznej

Od poniedziałku (19.11.2018) trwa ogólnopolski protest pracowników pomocy społecznej. Jak wskazuje Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej protest jest spowodowany lekceważeniu pracowników socjalnych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, a w szczególności niskim zarobkom. „Czarny Tydzień” rozpoczął się w poniedziałek i potrwa aż do piątku (23.11.2018).

Termin protestu nie został wybrany przypadkowo. 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. W tym roku Federacja w liście skierowanym do Minister Rodziny odmówiła udziału w centralnych obchodach święta. Zdaniem pracowników socjalnych ich praca nie jest doceniana, zarobki są zbyt niskie — Bezpośrednią przyczyną podjęcia kroków zmierzających do protestu jest ignorowanie i lekceważenie postulatów środowiskowych, a ostatnio także zerwanie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzonego z trudem dialogu — czytamy na stronie Federacji.

Protestujący żądają m.in. wprowadzenia szeregu zmian legislacyjnych, które mają zrównać wynagrodzenia w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach miejskich. Dodatkowo wśród postulatów znalazło się stworzenie przejrzystej drogi awansu zawodowego i wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który po przepracowaniu 3 lat na stanowiskach opieki społecznej ma wynosić 10 dni.

Pracownicy socjalni postulują również o wprowadzenie cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa oraz dostosowania dodatku terenowego dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej do przeciętnego wynagrodzenia. Zdaniem protestujących, niedocenianie roli pracownika opieki społecznej, a w szczególności zbyt niskie wynagrodzenie, jest przyczyną problemów kadrowych tych instytucji.

Protest nie dotknie jednak osób, które w jakiś sposób korzystają z pomocy społecznej – klienci są normalnie obsługiwani i wykonujemy wszystkie czynności w zwyczajowym tempie. Nie odmawiamy podejmowania żadnych działań, nie wykonujemy ich również wolniej. Protest polega na oplakatowaniu odpowiednich instytucji, wszyscy nosimy również odpowiednie plakietki – poinformowali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu.

Strajk ma charakter ogólnopolski, dotyczy więc również powiatu cieszyńskiego – protestują praktycznie wszystkie placówki. Chcemy, aby pracownicy socjalni byli doceniani a zarobki zwiększone - zależy nam na nagłośnieniu problemu, aktualnie media ogólnopolskie milczą, a jest to już druga odsłona protestu. Wcześniej plakietki i plakaty pojawiły się tylko w jeden dzień, teraz protest trwa cały tydzień – dowiedzieliśmy się od pracowników opieki społecznej w powiecie cieszyńskim.

Dla osób, które korzystają z pomocy opieki społecznej, istotny jest fakt, że wciąż mogą uzyskać niezbędną pomoc. Pracownicy socjalni, jako osoby, na których spoczywa niejednokrotnie olbrzymia odpowiedzialność, są świadomi, jak ważna jest ich praca, dlatego protest opiera się tylko i wyłącznie na próbie nagłośnienia problemu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-20 20:07:39
Donek: Kiedyś nie było takich tworów jak opieka społeczna i ludziom żyło się lepiej. Po co opieka społeczna jest to armia ludzi która zżera pieniądze z naszych podatków. jest to ukryte bezrobocie.
2018-11-20 20:09:20
marian1951: Biednemu zawsze wiatr w oczy.
2018-11-20 20:09:20
marian1951: Biednemu zawsze wiatr w oczy.
2018-11-20 21:15:02
bronek91: Zatem również w MOPSach i OPSach zarazili się odprawianiem czarnych obrzędów. Jak mówi przysłowie sęp krukowi oka nie wykole.
2018-11-20 21:18:55
krzysztof.mm: bardzo mi przykro, ale jeśli w cieszyńskim MOPSie jest ponad 50 etatów (TAK!!!...), wtedy najprostsza rada na poprawę pensji to zwolnienie połowy tego tłumu i podwyżki dla pozostałych
2018-11-20 21:35:53
rainman: Ja rozumiem ten protest ale pozbyłbym się z nazwy "czarny". Za bardzo kojarzy się z brudną akcją, która niedawno miała miejsce na płycie cieszyńskiego rynku.
2018-11-21 03:46:38
Śmiechu : Opieka społeczna powinna być zlikwidowana. Niech w końcu każdy będzie kowalem swojego losu!
2018-11-21 09:48:01
alouette: Tak, śmiechu, szczególnie dzieci z rodzin patologicznych, niech będą kowalami swojego losu. Jak mają rodziców alkoholików, którzy je zaniedbują, to ich wina, nie? Niech sobie same radzą, precz z państwem opiekuńczym...
2018-11-21 10:02:13
Marzanna: A co robi opieka. Wg. mnie nie pomaga. Kiedyś zapytałam takiej pani z opieki o matkę z małym dzieckiem dlaczego jest taka mała pomoc z ich strony, słyszałam odpowiedź, jak ona tam przyjdzie to ona śpi, a nie zapytała tej matki czy dziecko w nocy śpi a ona to musi nadrabiać w dzień. Opieka powinna pomagać a zwłaszcza ludziom mniej zaradnym życiowo po to na etacie dostaje pieniądze nie za siedzenie za biurkiem. W MOPS nie jest potrzebna sprawozdawczość czy inne tam trele morele ale pomoc dla słabszych bo tacy się zdarzają tu już nie chodzi o pieniądze. Nie wszyscy rodzą się do przodu wykształceni rozgarnięci itp. ale są jednostki którymi trzeba pokierować oczywiście nie alkoholicy i tym trzeba pomóc to są ludzie zagubieni a tacy się zdarzają.
2018-11-21 10:03:19
krzysztof.mm: problem się zaczyna, kiedy opiekunów więcej, niż opieki potrzebujących, a koszt ich utrzymania pochłania lwią część środków na opiekę - i dokładnie z tym mamy do czynienia w cieszyńskim MOPSie [zresztą nie twierdzę, że tylko w cieszyńskim]
2018-11-21 12:55:26
Śmiechu : Alouette, dokładnie tak. Precz z państwem opiekuńczym. Niech państwo przestanie ingerować w nasze życie a sami sobie damy radę.
2018-11-21 13:40:26
wyśmienity cwaniaczek: ja wszyscy strajkujcie a pisiorów to większość z was wybierała gamonie jedne....... kto następny-- górnicy, rolnicy a może belfry ?????
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: