Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ratuj Tybet

Spotkanie z kulturą Tybetańską w Cieszynie
6-7 maja 2008


Historia współczesnego Tybetu to historia okupacji, łamania praw człowieka, tortur i niszczenia unikalnego dziedzictwa kulturowego. Każdy, kto się na to nie godzi, może i powinien zaprotestować w obronie Tybetu. 6-7 maja będziemy mieli okazję okazać Tybetańczykom naszą solidarność, pokazać, że nie są sami. W tych dniach w Cieszynie odbędzie się cykl spotkań, wykładów, projekcji filmowych, koncertów poświęconych kulturze tybetańskiej. Wydarzeniom tym będzie towarzyszyć zbieranie podpisów pod petycją....
Organizatorom spotkania zależy na przybliżeniu specyfiki i wyjątkowości kultury Tybetańczyków oraz tła historycznego ich walki o wolność. Pragną, aby akcja ta nie była tylko chwilowym protestem, o którym wszyscy z biegiem czasu zapomną, ale inicjatywą mającą na celu zasianie ziaren w umysłach ludzkich, które rozwiną wrażliwość Polaków na tragedię narodu Tybetańskiego.
Bedą bazą do dla organizowania własnych akcji wsparcia, oraz informacją gdzie takie wsparcie uzyskać.

Wolność jest bezwarunkowa, więc musimy o nią walczyć i wspierać tych, którym ją zabrano!



PROGRAM

1. Dzien. 6 V 2008

14.30
Muzyka dla Tybetu - manifestacja| Cieszyn,Rynek
Paracetamol vs kaseta się zaciela + przyjaciele
Aranżacja muzyczna w przestrzeni miasta, muzyka niosąca przesłanie wolności.
Przygotowanie petycji w sprawie Wolnego Tybetu, zbieranie podpisów
15.30
Malowanie mandali (początek)
Na płycie amfiteatru w Cieszynie namalujemy mandalę, do której tworzenia każdy będzie mógł się włączyć. Jej motywem przewodnim będzie słońce, obecne także na fladze Tybetu, symbolizujące wolność, dostatek, szczęście i równość wszystkich ludzi.
W ciszy będziemy kierować nasze myśli w intencji wolnego Tybetu.
16.00
Przegląd filmów dokumentalnych, poruszających problematykę Tybetu | COK Dom Narodowy
Daniel Bukowski - wprowadzenie
Jerzy Oszelda „Strofy o trzech wylanych łzach” | recytacja wiersza
Program pokazu
Tibet the Story of a Tragedy
Ludovic Segarra, 1995, 56’
Tibet, Cry of the snow lion
Tom Peosay, 2002, 100’
Jogini Tybetu
reż. Phil & Jo Borack, 2002, 77’

2. Dzien. 7 V 2008

17.00
Wieczór z kulturą Tybetu | galeria szara
Pokaz filmu
Współczucie na wygnaniu
Biografia JŚ XIV Dalaj Lamy Tybetu
Mickey Lemie, 1997, 60’
Około 18.00
Wykłady
- Daniel Bukowski
Wrażliwość buddyjska we współczesnym świecie
- Maciej Magura Góralski
Geneza konfliktu Chińsko-Tybetańskiego
- Maciej Góralski ps. Magura tłumacz literatury buddyjskiej, autor tekstów, propagator buddyzmu, muzyk, dj radiowy, absolwent Wydziału Polonistyki oraz Podyplomowego Studium Muzeologii i Działalności Kulturalnej. Obecnie jest pracownikiem Muzeum Azji i Pacyfiku
- Po wykładach otwarty panel dyskusyjny
- Prezentacja muzyki tybetańskiej oraz tradycyjnego parzenia herbaty


Organizatorzy
COK Dom Narodowy w Cieszynie,
Galeria SZARA,
Studio Teatralne CST,
Stowarzyszenie Serfenta,
Herbaciarnia LAJA
Stowarzyszenie Liberte
Grupa 3FALA

HISTORIA TYBETU

Historia współczesnego Tybetu to historia okupacji, łamania praw człowieka, tortur i niszczenia unikalnego dziedzictwa kulturowego. Według standardów prawa międzynarodowego Tybet przed agresją chińską na przełomie 1949 a 1950 roku był w pełni niepodległym państwem.

Tuż po ogłoszeniu powstania Chińskiej Republiki Ludowej, zgodnie z myślą powrotu wszystkich ziem chińskich do macierzy, Tybet został najechany i wobec braku odpowiedniej armii szybko podbity przez wojska chińskie. Od tego czasu, według rządu tybetańskiego, w wyniku bezpośrednich działań okupanta zginęło około 1 200 000 Tybetańczyków, tysiące zostało uwięzionych i poddanych torturom za przekonania religijne i polityczne, zniszczonych zostało ponad 6 000 buddyjskich klasztorów – ważnych ośrodków religijnych, naukowych i medycznych.

Dalajlama, duchowy i polityczny przywódca Tybetu, w roku 1959 został zmuszony do ucieczki z Tybetu do Indii. Jego śladem podążyło 100 000 Tybetańczyków, w kolejnych latach kolejne tysiące wyeimigrowały do Indii. W Indiach, w Dharamśali, niewielkim miasteczku na północy Indii Dalajlama wraz z najbliższymi współpracownikami założył Tybetański Rząd Emigracyjny. W roku 1989 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za swoje niezłomne poświęcenie w szerzeniu polityki i walki o wolność bez stosowania przemocy.

W 1965 roku ustanowiony został Tybetański Region Autonomiczny (TRA), który w praktyce nie ma nic wspólnego ani z geograficznym pojęciem Tybetu, ani z autonomią.

Obecnie w Tybecie łamane są podstawowe prawa człowieka: wolność wypowiedzi, wyznawania religii, wolności zgromadzania się i stowarzyszania. Jak donoszą organizacje broniące praw człowieka, obecnie w Tybecie przebywa wielu więźniów politycznych, wśród nich XI Panczenlama – drugi po Dalajlamie hierarcha szkoły gelukpa buddyzmu tybetańskiego, który został uwięziony w wieku zaledwie 6 lat. Torturowanie więźniów politycznych jest zjawiskiem powszechnym.

Chińscy koloniści zaczynają przeważać w tybetańskich miastach. Strategia chińskiego rządu ma na celu kulturową asymilację przez przenoszenie ludności chińskiej na tereny Tybetu, co zagraża przetrwaniu tożsamości tybetańskiej.

W Tybeicie znajdują się źródła największych pięciu azjatyckich rzek, które są źródłem życia dla blisko
2 miliardów ludzi. Działalność Chin powoduje poważne zagrożenia delikatnego środowiska Tybetu poprzez aktywność kopalni, składowanie odpadów nuklearnych i wycinkę lasów na olbrzymią skalę.

Społeczność międzynarodowa uczyniła niewiele, aby ukazać istotę chińskiej nielegalnej okupacji Tybetu... Poszczególne interesy mają tak silne poparcie, iż politycy są bezsilni, aby przedsięwziąć jakiekolwiek kroki przeciwko chińskiemu rządowi. Państwa zachodnie przyjęły politykę oddzielania spraw ekonomicznych i praw człowieka
w polityce wobec Chin, a sytuacja praw człowieka w Tybecie uległa drastycznemu pogorszeniu.


Upomnij się o Tybet, Twój głos jest słyszalny!!!

W czasach, gdy świat tak bardzo potrzebuje konstruktywnej alternatywy dla terroryzmu i wojny, wszelkimi środkami próbuje się niszczyć jeden z ostatnich symboli konsekwentnego niestosowania przemocy – kampanię Dalajlamy i Jego rodaków, której celem jest przywrócenie fundamentalnych praw i wolności narodowi tybetańskiemu.

Komitet Helsiński

Dowiedz się więcej, szukaj w internecie:
STRONY POLSKIE:
www.ratujtybet.org  
www.hfhrpol.waw.pl/Tybet  
www.gazeta.pl/Panczenlama  

STRONY TYETAŃSKIE:
www.tibetanuprising.org  
www.tibet.net  

źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: