Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

II Transgraniczny Piknik Sportowy Gmin Partnerskich

Goleszów Górny triumfatorem II Transgranicznego Pikniku Sportowego - relacja z imprezy

 

FOTOREPORTAŻ

Zwycięstwem reprezentacji Goleszowa Górnego zakończyła się druga edycja Transgranicznego Pikniku Sportowego Gmin Partnerskich. Sportowa rywalizacja 11 sołectw Gminy Goleszów oraz partnerskiej Gminy Wędrynia (Republika Czeska) miała miejsce w sobotę, 23 czerwca 2007 r. na stadionie LKS Goleszów. Nad całością przygotowań oraz samym przebiegiem imprezy czuwali Tomasz Jaszowski z Urzędu Gminy w Goleszowie oraz prezes LKS Goleszów Henryk Niedoba. Dzięki dobrej pracy sędziów, Transgraniczny Piknik Sportowy, nawet mimo przerwy spowodowanej przez burzę, przebiegał bardzo sprawnie.
W programie tegorocznego Pikniku Sportowego znalazło się trzynaście konkurencji adresowanych do dorosłych, młodzieży i dzieci. Nowością było rozgrywanie większości z nich na dwóch głównych stanowiskach, umiejscowionych bezpośrednio pod trybunami stadionu LKS Goleszów. Takie usytuowanie stanowisk rozgrywania konkurencji znacznie ułatwiło śledzenie wydarzeń podczas piknikowej rywalizacji. Obserwowanie zawodów ponadto miały ułatwić, wprowadzone po raz pierwszy w historii pikników sportowych w Goleszowie, nazwy sołectw z tyłu koszulek reprezentantów poszczególnych sołectw. Mamy nadzieję, że te kosmetyczne zmiany okazały się trafne i przyjmą się także w kolejnych latach.

Prześledźmy zatem, jak przebiegała walka we wszystkich konkurencjach II Transgranicznego Pikniku Sportowego Gmin Partnerskich.

I MOCOWANIE NA RĘKĘ (konkurencja dla dorosłych)

Zmagania siłaczy, jak co roku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. W tej bardzo widowiskowej konkurencji najlepszy okazał się Paweł Górniak z Goleszowa Dolnego, który wyprzedził Łukasza Palę z Bażanowic. Oto wyniki mocowania na rękę z zachowaniem podziału na poszczególne sołectwa:
1. Goleszów Dolny, 2. Bażanowice, 3. Kozakowice, 4. Puńców, 5 - 6. Dzięgielów i Goleszów Górny, 7-9. Goleszów Równia, Cisownica i Godziszów, 10-11. Leszna Górna i Wędrynia.

II BIEG Z OPONĄ TRAKTOROWĄ (konkurencja dla dorosłych)

Bieg z oponą traktorową był rozgrywany po raz pierwszy w historii Pikniku Sportowego w Goleszowie. Każde sołectwo reprezentował 1 zawodnik, który miał za zadanie jak najszybciej toczyć oponę traktorową tylną (z ciągnika Ursus C-360) na odcinku 40 metrów. Po sprawdzeniu czasów uzyskanych przez reprezentantów poszczególnych sołectw, klasyfikacja tej dyscypliny przedstawiała się następująco:
1. Kozakowice, 2. Cisownica, 3. Godziszów, 4. Wędrynia, 5. Goleszów Górny, 6. Leszna Górna, 7. Goleszów Dolny, 8. Puńców, 9. Goleszów Równia, 10. Bażanowice, 11. Dzięgielów.

III STRZAŁY DO BRAMKI (konkurencja dla dorosłych)

Dyscyplina ta po raz drugi rozgrywana była na Transgranicznym Pikniku Sportowym. Dane sołectwo reprezentował 1 zawodnik, który oddawał po dwa strzały do pustej bramki z trzech odległości: 20,30 i 40 metrów. Punktacja za trafione strzały wzrastała wraz z odległością i była zróżnicowana w zależności od tego, czy piłka przed przekroczeniem linii bramkowej dotknęła podłoża, czy też trafiła bezpośrednio do bramki, co oczywiście oznaczało podwójną ilość zdobytych małych punktów.
Wyniki: 1. Goleszów Górny i Goleszów Równia, 3. Leszna Górna, 4. Kozakowice, 5 -7. Dzięgielów, Godziszów i Wędrynia, 8. Bażanowice, 9 -10. Cisownica i Puńców. 11. Goleszów Dolny.

IV DWA OGNIE (konkurencja dla gimnazjalistów)

Rywalizacja w dwa ognie trwała praktycznie przez całą imprezę. Ostatecznie okazało się, iż zwycięstwo w tym turnieju odnieśli gimnazjaliści z Goleszowa Dolnego przed Puńcowem i Dzięgielowem.
Klasyfikacja końcowa turnieju dwóch ogni: 1. Goleszów Dolny, 2. Puńców, 3. Dzięgielów, 4 -7. Goleszów Górny, Wędrynia, Godziszów i Cisownica, 8-11. Goleszów Równia, Leszna Górna, Kozakowice i Bażanowice.

V PRZECIĄGANIE LINY (konkurencja dla dorosłych)

Przeciąganie liny to konkurencja, która na stałe wpisała się już w harmonogram Pikniku Sportowego. W tej bardzo widowiskowej i emocjonującej dyscyplinie triumfowali siłacze z Dzięgielowa przed Goleszowem Górnym i gośćmi z partnerskiej gminy Wędrynia (Rep. Czeska).
Wyniki: 1. Dzięgielów, 2. Goleszów Górny, 3. Wędrynia, 4. Goleszów Dolny, 5-6. Bażanowice i Kozakowice, 7-9. Godziszów, Leszna Górna i Goleszów Równia, 10 – 11. Puńców i Cisownica.

VI BIEG W WORKACH (konkurencja dla dorosłych)

Każde sołectwo reprezentowane było przez 4 zawodników (2 kobiety + 2 mężczyzn). Każdy zawodnik, stojąc w worku, musiał pokonać określony odcinek tam i z powrotem. Podczas tej czynności nie mógł podpierać się rękami. O kolejności decydował łączny czas całej drużyny.
Rezultaty: 1. Dzięgielów, 2. Goleszów Dolny, 3. Puńców, 4. Godziszów, 5. Goleszów Górny, 6. Wędrynia, 7. Leszna Górna, 8. Cisownica, 9. Bażanowice, 10. Kozakowice, 11. Goleszów Równia.

VII TOR PRZESZKÓD DLA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Na tor przeszkód dla dzieci składało się przenoszenie wody w garnuszku z jednego wiadra do pojemnika i wlewanie przez lejek oraz przenoszenie piasku w garnuszku z miski i wsypywanie do worka. Punktowane były: czas, ilość wody w pojemniku (wg miarki) oraz ilość piasku w worku (wg wagi).
Wyniki: 1 - 2. Goleszów Dolny i Goleszów Górny, 3 -4. Leszna Górna i Puńców, 5. Cisownica, 6 - 7. Bażanowice i Kozakowice, 8. Dzięgielów, 9. Godziszów. Nie startowały dzieci z Wędryni, a Równia została w tej konkurencji zdyskwalifikowana.

VIII PCHNIĘCIE PALEM (konkurencja dla dorosłych)

W pchnięciu palem prawdziwą furorę zrobił reprezentant naszej partnerskiej gminy Wędrynia, który w bardzo efektowny sposób pchnął metrowym palem na rekordową odległość, wynoszącą 11 metrów i 10 centymetrów. Bardzo dobry rezultat osiągnął również zawodnik z Dzięgielowa – 10 metrów i 50 centymetrów.
Rezultaty: 1. Wędrynia, 2. Dzięgielów, 3. Godziszów, 4. Leszna Górna, 5. Goleszów Dolny, 6. Kozakowice, 7. Goleszów Równia, 8. Bażanowice, 9. Puńców, 10. Cisownica, 11. Goleszów Górny.

IX RZUCANIE KAPELUSZEM (konkurencja dla radnych i sołtysów)

Konkurencja ta debiutowała w programie goleszowskiego Pikniku Sportowego i wzbudziła wiele emocji oraz radości, zwłaszcza gdy sprawy w swoje ręce wziął wiatr, który spowodował, że kapelusz rzucany przez radnych i sołtysów odlatywał na znaczne odległości. Wystarczy powiedzieć, że reprezentant Wędryni, który triumfował w tej konkurencji rzucił kapeluszem na niebotyczną odległość 20 metrów i 50 centymetrów. Niewiele gorszy był radny Goleszowa Równi Karol Lipowczan, po którego rzucie kapelusz wylądował na odległości 17 metrów i 15 centymetrów. Na trzecim miejscu uplasował się radny Goleszowa Górnego Leszek Szlauer, który osiągnął wynik 16 metrów i 65 centymetrów.
Wyniki rzutu kapeluszem: 1. Wędrynia, 2. Goleszów Równia, 3. Goleszów Górny, 4. Kozakowice, 5. Leszna Górna, 6. Goleszów Dolny, 7. Godziszów, 8. Dzięgielów, 9. Puńców, 10. Bażanowice, 11. Cisownica.

X RZUTY RINGO DO CELU (konkurencja dla dorosłych)

W tej konkurencji sołectwo reprezentowane było przez 3 – osobową drużynę dorosłych. Każdy z zawodników wykonywał 5 rzutów ringo z odległości 4 metrów na półmetrowej wysokości pręty. O końcowym wyniku danego sołectwa decydowała suma trafnych rzutów całej drużyny.
Rezultaty: 1. Bażanowice, 2. Goleszów Równia, 3. Godziszów, 4-11. Cisownica, Dzięgielów, Goleszów Dolny, Goleszów Górny, Kozakowice, Leszna Górna, Puńców i Wędrynia.

XI RZUT GUMOWCEM (konkurencja dla kobiet)

Także ta dyscyplina miała swój debiut podczas Pikniku Sportowego. Każde sołectwo reprezentowała 1 zawodniczka, która miała do dyspozycji 3 rzuty gumowcem. O zwycięstwie decydował najdłuższy z nich. Najdalej w tej niecodziennej konkurencji rzucała zawodniczka z Puńcowa, która osiągnęła wynik 16 metrów i 67 centymetrów.
Wyniki: 1. Puńców, 2. Godziszów, 3.Leszna Górna, 4. Goleszów Równia, 5. Goleszów Górny, 6. Cisownica, 7. Dzięgielów, 8. Bażanowice,9. Wędrynia, 10. Goleszów Dolny, 11. Kozakowice.

XII SKAKANKA

W konkurencji tej brały udział 5 – osobowe drużyny (2 osoby do kręcenia skakanką + 3 zawodników z gimnazjum). Każda ekipa miała limit czasowy 3 minut na wykonanie tego zadania. Liczyła się ilość skoków przez skakankę całą drużyną zawodników (3). Każde sołectwo miało dowolną ilość prób w ciągu limitu czasowego 3 minut. Najwięcej skoków w ciągu 3 minut wykonali reprezentanci Goleszowa Górnego – 163, drugie miejsce zajęła Cisownica – 158 skoków, a trzecie Kozakowice – 153 skoki.
Rezultaty: 1. Goleszów Górny, 2. Cisownica, 3. Kozakowice, 4. Goleszów Dolny, 5. Puńcow, 6. Goleszów Równia, 7. Wędrynia, 8. Leszna Górna, 9. Bażanowice, 10. Dzięgielów, 11. Godziszów.

XIII SOŁECKI BUDŻET (konkurencja dla sołtysów)

Finałową konkurencją II Transgranicznego Pikniku Sportowego Gmin Partnerskich był „sołecki budżet”. Sołtysi, zgromadzeni na scenie, otrzymali koperty z jednakową ilości gotówki. Zadanie polegało na jak najszybszym obliczeniu kwoty zawartej w kopercie. Najszybciej pieniądze policzył sołtys Puńcowa Stanisław Kukuczka, który na wykonanie tego zadania potrzebował 1 minuty, 19 sekund i 95 setnych. Bardzo dobry czas uzyskała również sołtys Cisownicy Danuta Malec – 1 minuta, 20 sekund i 39 setnych.
Wyniki: Stanisław Kukuczka (Puńców), 2. Danuta Malec (Cisownica), 3. Jan Poloczek (Goleszów Górny), 4. Karol Alkier (Goleszów Dolny), 5. Krystyna Bujok (Godziszów), 6. Agata Stefanik (Kozakowice), 7. Starosta Wędryni Rudolf Bilko, 8. Grażyna Foltyn – Skutek (Goleszów Równia), 9. Stanisława Niemiec (Leszna Górna), 10. Werner Zając (Dzięgielów), 11. Jerzy Szalbot (Bażanowice).

OSTATECZNA KOLEJNOŚĆ II TRANSGRANICZNEGO PIKNIKU SPORTOWEGO GMIN PARTNERSKICH 2007:

1. Goleszów Górny – 99 pkt.
2. Goleszów Dolny – 91,5 pkt.
3. Puńców – 83 pkt.
4. Godziszów – 81,5 pkt.
5. Kozakowice – 78,5 pkt.
6. Wędrynia (Rep. Czeska) – 76 pkt.
7. Dzięgielów – 75,5 pkt.
8. Leszna Górna – 71,5 pkt.
9. Goleszów Równia – 68 pkt.
10. Cisownica – 68 pkt.
11. Bażanowice – 58,5 pkt.
Uwaga! O 9 miejscu decydowała większa ilość pierwszych miejsc.


I miejsce - Goleszów Górny

II miejsce - Goleszów Dolny

III miejsce - Puńców

IV miejsce - Godziszów

V miejsce - Kozakowice

VI miejsce - Wędrynia (Rep. Czeska)

VII miejsce - Dzięgielów

VIII miejsce - Leszna Górna


IX miejsce - Goleszów Równia


X miejsce - Cisownica

XI miejsce - Bażanowice
 

Dzięki zwycięstwu, reprezentacja sołectwa Goleszów Górny wywalczyła 5.500 PLN, na które złożyły się: nagroda Wójta Gminy Goleszów w wysokości 4000 PLN oraz talon wartości 1500 PLN ufundowany przez CELMĘ TOOLS S.A. Nagrody, puchary i dyplomy dla wszystkich reprezentacji sołectw oraz - po raz pierwszy w historii pikników sportowych w Goleszowie - indywidualne dla zwycięzców konkurencji wręczyli wspólnie wójt Gminy Goleszów Zbigniew Wacławik oraz przewodniczący Rady Gminy Goleszów Jerzy Szalbot. Warto również dodać, że po raz kolejny wybierano najbardziej ciekawie ubraną, a zarazem najlepiej dopingującą ekipę pikniku. W tym roku w kategorii tej bezkonkurencyjna okazała się drużyna Bażanowic, która przybyła na imprezę w przebraniu stonogi.
Należy także dodać, iż sportowa zabawa została wzbogacona poprzez pokazy akrobatyczne gimnastyków z Wędryni oraz występy zespołów tanecznych „Myszka” z goleszowskiego GOK – u.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które służyły swoją pomocą w przygotowaniach i przeprowadzeniu II Transgranicznego Pikniku Sportowego Gmin Partnerskich. A są to: sędziowie główni – Przemysław Misiarz i Adam Żwak, sędziowie poszczególnych konkurencji – Andrzej Broda, Wojciech Dorighi, Agnieszka Gołyszny, Lucyna Gołyszny, Dariusz Gołyszny, Urszula Kenig, Ilona Niedoba, Otton Niedoba, Ryszard Pieszka, Marcin Pelar, Bartłomiej Polok, Barbara Romaniuk, Grzegorz Żwak; biuro zawodów – Aneta Oleś, Tomasz Beczała; działacze LKS Goleszów – prezes Henryk Niedoba oraz gospodarz Andrzej Wyleżuch; konferansjer – Karol Krawiec; dyrektor GOK – Lidia Lankocz oraz Grażyna Brachaczek wraz z dziećmi z zespołów tanecznych „Myszka”, kierownik Gminnej Służby Komunalnej Jerzy Sikora oraz pracownicy tej gminnej jednostki organizacyjnej – Mirosław Dąbrowski, Mirosław Winiarski oraz Stanisław Wlazło;autorzy zdjęć z imprezy - Patryk Kłoda i Tomasz Wrześniak; konserwatorzy UG Goleszów – Andrzej Franek i Jan Polok; obsługa medyczna Pikniku – Grażyna Bihun, kierujący ruchem samochodów – Maciej Polok, Adrian Franek i Rafał Franek.
Wielkie słowa podziękowania kieruję również do wszystkich sołtysów, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie drużyn do piknikowej rywalizacji. Dziękuję także samym zawodnikom uczestniczącym w Pikniku za sportową rywalizację prowadzoną w duchu fair – play.
Transgraniczny Piknik Sportowy nie mógłby się odbyć w takiej formie, gdyby nie pomoc sponsorów. Dlatego też pragnę podziękować następującym firmom: CELMA TOOLS S.A., ZAKŁAD KUŹNICZY Karola Grelowskiego, OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW Beata, Dariusz Orawiec, P.U.H. KAMIL Ustroń, ALDO sp. z o.o. Puńców, BETEX S.A. Cieszyn, KARGO Goleszów, BOPLAST – R Goleszów, ARCOFF Rafał Frosztęga, BANK SPÓŁDZIELCZY Cieszyn, KOSBUD Bestwina, P.H.U. JERZY Dzięgielów, BRYKIETPOL Goleszów, ANWIX Bażanowice, ELEKTROSZCZOTKI TOMALA Goleszów, Hurtownia ALPI Bażanowice, Firma Handlowa DONEX, AWAN Cisownica, AZALIA Bogusław Pelar Puńców, MEGGY EUROPE Cieszyn oraz EXTREME PARK Równica.

W imieniu organizatorów:
Tomasz Jaszowski
Inspektor ds. prasy lokalnej i sportu UG Goleszów

Zdjęcia: Patryk Kłoda (www.ox.pl)


źródło: organizatorzy
dodał: PK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: