Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstaje przedsiębiorstwo socjalne

Ruszyła budowa przedsiębiorstwa socjalnego w Cieszynie, gdzie pracę znajdą bezdomni. Dostosowywanie starych hal fabrycznych pod potrzeby przedsiębiorstwa pochłonie 4,5 mln zł. 85 proc. kwoty pokryje Unia Europejska. - Inwestycja potrwa rok. Przerobimy budynki dostosowując je pod nowe zadania, ulepszymy też drogi i place - wyjaśnia wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski.

Kilka lat temu miasto dostało od Polifarbu hektar ziemi ze zniszczonymi halami fabrycznymi. Długo nie było pomysłu, co z nimi zrobić. W końcu teren dostało pod opiekę Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem", które prowadzi w Cieszynie ośrodki dla bezdomnych i samotnych matek z dziećmi oraz warsztaty.

Teren był zagracony, więc stowarzyszenie wzięło się za jego porządkowanie i z czasem w jednej hali powstał punkt, gdzie wydaje się żywność, a w drugiej stare meble i ciuchy z darów. - Żeby cały obiekt wyremontować, potrzebowaliśmy wielkich pieniędzy. Długo myśleliśmy i w końcu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wpadliśmy na pomysł utworzenia w Cieszynie przedsiębiorstwa socjalnego na wzór, który oglądaliśmy w Kopenhadze. Napisaliśmy projekt i wystąpiliśmy o unijną dotację - opowiada Mariusz Andrukiewicz, dyrektor biura Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem".

W końcu, po długich staraniach, kilka miesięcy temu Unia przyznała kasę. - Takiego przedsiębiorstwa socjalnego, w którym bezdomnych i bezrobotnych przyucza się do zawodu, jeszcze nigdzie w Polsce nie ma - cieszy się burmistrz Bogdan Ficek.

Inwestycja już ruszyła. Ośrodek zacznie działalność najprawdopodobniej w 2008 roku. Pomysł zakłada powstanie w zmodernizowanych halach fabrycznych sieci warsztatów: stolarni, ślusarni, kuźni, rzemiosła artystycznego, poligrafii, naprawy rowerów, samochodów, sprzętu RTV i AGD, recyklingu, hurtowni, pralni, prasowalni, a nawet myjni samochodowej, kawiarni i zaplecza edukacyjnego. Ponadto odbywałyby się tu Festiwal Sztuki Bezdomnej, który wymyślili cieszyniacy.

Pracę w przedsiębiorstwie dostaną wyłącznie bezdomni z trzech Domów Wspólnoty "Barka", którymi opiekuje się stowarzyszenie oraz bezrobotni kierowani przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach robót publicznych.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwie socjalnym znajdzie około 100 osób, które oprócz pracy będą miały możliwość kształcenia się w różnych dziedzinach, głównie podczas kursów organizowanych z urzędem pracy.

Wszystko, co przedsiębiorstwo wyprodukuje, będzie sprzedawane, a dochód zostanie przeznaczany na działalność stowarzyszenia.

Po zakończeniu modernizacji dawnych hal nadal pozostaną one własnością miasta, ale prowadzeniem ośrodka zajmie się "Być Razem". - Już teraz wspólnie myślimy nad poszukiwaniem źródeł finansowania nowej instytucji - wyjaśnia wiceburmistrz Cybulski.

Do współpracy przy tworzeniu ośrodka bardzo zapalił się Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, który wraz z projektantami chciałby pomóc stowarzyszeniu w znalezieniu odpowiednich produktów wytwarzanych później w zmodernizowanych halach.

źródło: Dziennik Zachodni
dodał: PK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: