Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaproszenie do udziału w projekcie ''Równość od przedszkola''

Dlaczego dziewczynka w wieku neutralnym
już tak bardzo różni się od chłopca?
Bo oprócz upośledzenia dziecięctwa
ulega dodatkowym ograniczeniom jako kobieta

                                                        Janusz Korczak

Wiemy, jak ważną i odpowiedzialną pracą jest praca nauczycielki w przedszkolu. Praca, która wymaga ciągłej uwagi, wrażliwości, a także doskonalenia się, rozwijania swojego warsztatu wychowawczego oraz
metodycznego.

W pedagogice pojawiają się nowe nurty, wyzwania, chociaż często wynikają tylko z nazwania problemów, które dostrzegamy w swojej pracy pedagogicznej na co dzień. Jednym z nich jest pedagogika gender, nazywana także pedagogiką płci. Zgodnie z jej założeniami dziewczynki i chłopcy są wychowywani i
socjalizowani w odmienny sposób, co nie jest efektem celowych działań nauczycielek, ale raczej oddziaływań kultury i społeczeństwa w jakich żyjemy.

Dlatego chcemy zaproponować nauczycielkom przedszkolnym bezpłatne warsztaty, podczas których będziemy mówić o znaczeniu płci kulturowo-społecznej, ukrytego programu nauczania, stereotypów płci funkcjonujących w naszej kulturze, a także o mechanizmach powstawania stereotypów i uprzedzeń oraz istnienia zachowań, cech charakteru uważanych za odpowiednie dla dziewczynek / kobiet i chłopców / mężczyzn.

Warsztaty są realizowane w ramach projektu edukacyjnego "Równość od przedszkola", realizowanego przez koalicję organizacji pod przewodnictwem Stowarzyszenia "Silesia Nostra" oraz nieformalnej grupy "Śląska Strefa Gender".

Warsztaty mogą być realizowane w krótkich i dłuższych formach, w dogodnym dla Państwa miejscu i czasie (np. 3 popołudnia x 3h, 2 popołudnia x 5 h, 1 sobota, 1 weekend). Wszystkie warsztaty będą realizowane w marcu i kwietniu 2007 roku.

Prowadzenie warsztatów:

mgr Małgorzata Jonczy-Adamska, psycholog, pedagog, trenerka umiejętności społecznych, autorka publikacji i artykułów dotyczących socjalizacji dziewczynek i chłopców, członkini Stowarzyszenia "W Stronę Dziewcząt", założycielka "Śląskiej Strefy Gender"; mgr Bogusława Bębnik, psycholog, doradczyni zawodowa, współautorka badań "Kształcenie dziewcząt i chłopców", członkini Stowarzyszenia "Ekspedycja w Głąb Kultury".

Partnerzy przedsięwzięcia: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Centrum Odpowiedzialności Społecznej w Ustroniu i Nieformalna Grupa Młodych Kobiet. Projekt jest realizowany w województwie śląskim.

Warunkiem udziału w warsztatach jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (do pobrania na stronie www.gender.pl oraz na prośbę przesłaną pod adres gender@gender.pl) drogą elektroniczną lub faxem do odpowiedniego stowarzyszenia w zależności od lokalizacji warsztatów:

Ustroń, Skoczów, Cieszyn, Wisła (Śląsk Cieszyński) Iwona Ignasiak, Stowarzyszenie "Centrum Odpowiedzialności Społecznej" w Ustroniu, iwonaignasiak@gmail.com, tel. 694 13 62 14, fax (32) 231 19 56

Szczegółowy opis projektu oraz formularz zgłoszenia znajdą Państwo na stronie www.gender.pl, bliższych informacji udzielają Małgorzata Jonczy-Adamska, e-mail: gender@gender.pl, tel. 0 501 522 934 oraz Dagmara Kittler e-mail: dagmara@silesianostra.pl, tel. 0 660 39 22 93.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Wspierania Polskich Organizacji, Inicjatyw i Grup Kobiecych "Fundusz dla Kobiet", realizowanego przez Fundację Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych OŚKa.

źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: