Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pracochłonny prezent

Od 2003 roku podatnicy mogą przekazywać 1procent swojego. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu mechanizmowi decydują, na jakie konkretne cele mogą pójść ich pieniądze.

- Podatnicy mogą rozdzielać środki podobnie jak Minister Finansów dzieli budżet państwa - mówi Piotr Volkmer, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Cieszynie. Jednak cały czas niewielu podatników chce wcielić się w tę rolę.

W 2005 roku z 63 457 osób w powiecie cieszyńskim, które są zobowiązane do składania zeznań podatkowych, z odpisu l proc. podatku skorzystało zaledwie 3655. Może się to wydawać niewiele, ale patrząc na kwotę, jaką te osoby w sumie podarowały, odnosi się już inne wrażenie. To ponad 220 tys. zł. Kropla do kropli i zbiera się całe morze pomocy. Mogłoby być ono jednak jeszcze większe. Dlaczego więc ciągle jakoś nie możemy się do tego przekonać?

- Przeważnie podatnicy kierują się kryterium kwoty. Uznają, że ich dochody, a więc także i podatek, byty zbyt niskie, żeby z ich darowizn ktoś miał jakiś pożytek i zniechęcają się. Poza tym, na pewno hamuje ich cala procedura przekazywania tych pieniędzy - mówi P. Volkmer.

Droga do podarowania pieniędzy faktycznie jest skomplikowana. Najpierw robimy zeznanie podatkowe, wyliczając l procent, wybieramy organizację pożytku publicznego, wyciągamy kasę z własnej kieszeni i wpłacamy na jej konto, a potem czekamy nawet trzy miesiące aż fiskus zwróci nam podarowane pieniądze. Faktycznie, może się wydawać, że to zbyt dużo zachodu. Za rok ten mechanizm zostanie uproszczony. - W zeznaniu rocznym podatnik będzie wskazywał organizację, a my już zrobimy za niego resztę – wyjaśnia P. Volkmer. Jest jednak jeden minus tego rozwiązania. Do tej pory mogliśmy dzielić l procent naszego podatku między kilka organizacji. W przyszłym roku będzie to tylko jedna.

źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: