Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Coraz więcej zakażeń przenoszonych jest za pośrednictwem kontaktów seksualnych, na skutek niezastosowania prezerwatyw. Wciąż nie ma skutecznej szczepionki przeciw wywołującemu AIDS wirusowi HIV.

Każdego dnia na świecie wirusem HIV zakaża się około 14 tys. osób (blisko 10 procent to dzieci), a umiera - z przyczyn związanych z HIV/AIDS - prawie 8 tysięcy osób. Około 50 procent zakażeń dotyczy ludzi bardzo młodych - między 15. a 24. rokiem życia.

Najszybszy wzrost liczby zakażeń notuje się w Azji Wschodniej, Azji Środkowej i Europie Wschodniej, głównie za sprawą narkotyków i seksu bez stosowania prezerwatyw.

Prawie dwie trzecie wszystkich nosicieli HIV - 24,7 miliona - to mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej.

W tym roku na całym świecie wirusem HIV zaraziło się ok. 4,3 miliona ludzi, w tym 2,8 miliona w Afryce. W Europie najwyższy odsetek nosicieli HIV ma Ukraina - 1,5 proc. W Rosji 80 proc. nosicieli, których liczbę szacuje się na 940 tysięcy, stanowią ludzie poniżej 30. roku życia; główną przyczyną zakażeń jest tam narkomania.

HIV latami nie daje żadnych widocznych objawów, ale stopniowo niszczy układ immunologiczny. Jego końcową postacią jest AIDS - zespół nabytego upośledzenia odporności. Nie jest możliwe pozbycie się wirusa z organizmu, ale dzięki lekom można spowolnić jego rozwój i poprawić jakość życia osób zarażonych.

W Polsce statystycznie codziennie dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Od 1985 roku, który umownie traktuje się jako początek epidemii, do końca października 2006 roku wykryto w Polsce około 10,5 tys. zakażeń HIV. Szacuje się, że blisko 20 tysięcy osób nie wie o swoim zakażeniu.

Zdaniem dr Anny Marzec-Bogusławskiej, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, większość ludzi uważa, że ryzyko zakażenia ich nie dotyczy. W społecznej świadomości funkcjonuje przekonanie, że HIV/AIDS to problem określonych "grup". Dane epidemiologiczne wskazują jednak, że do zakażeń coraz częściej dochodzi na drodze kontaktów seksualnych, niezależnie, czy od tego, czy homo- czy też heteroseksualnych. Ryzyko zakażenia nie dotyczy tylko osób, które wybrały abstynencję seksualną, żyją w stałym, wzajemnie wiernym związku czy są dla siebie pierwszymi partnerami.

W Polsce działa 18 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV i uzyskać poradę. Prawo do zastrzeżenia danych osobowych gwarantuje Ustawa o Chorobach Zakaźnych i Zakażeniach z 6 września 2001 roku.

Ksiądz Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej podkreśla, że powinniśmy być świadomi przysługującego nam prawa do zastrzegania danych. Jeśli pracownik medyczny, wykonujący test, zapomni przekazać taką informację, należy liczyć się z tym, że już w pierwszym etapie badania dane personalne trafią do rejestru osób zakażonych Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny.

Anonimowy i bezpłatny test w kierunku HIV może wykonać każda pełnoletnia osoba. Ci, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym mają prawo do porady specjalisty. Wsparcie można również uzyskać w ramach poradni internetowej za pośrednictwem strony Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl.

25 procent wszystkich zakażeń dotyczy młodych kobiet, w wieku rozrodczym. Zakażona kobieta ma aż 99 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka, o ile wykona test i zastosuje się u niej profilaktykę antyretrowirusową. Rocznie w ramach programu Ministra Zdrowia profilaktyką tą obejmuje się około 130 ciężarnych kobiet.

Z każdym rokiem o HIV/AIDS wiemy coraz więcej. Większość Polaków wie, że współżycie z jednym wiernym partnerem, stosowanie czystych igieł i używanie prezerwatyw sprzyja uniknięciu zakażenia wirusem HIV.

Celem tegorocznej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS "Rodzina razem przeciw AIDS" jest edukacja rodziców. Rozmowa z dzieckiem na temat HIV/AIDS musi być podparta wiedzą w tej dziedzinie.

Zdaniem ks. Arkadiusza Nowaka rozmowa z dzieckiem na temat życia seksualnego i zagrożenia HIV/AIDS to nie tylko przywilej rodziców, ale i obowiązek, którego dopełnieniem ma być edukacja w szkole.
źródło: onet.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: