Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmierzch epoki Piastów

Już w najbliższy piątek i nedzielę (4 i 6 sierpnia) na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie odbędzie się w ramach "Zamkowych spotkań z historią" czwarta już z kolei impreza plenerowa. tym razem będzie ona dotyczyć okresu "Zmierzchu epoki Piastów".

 

W piątek w Sali konferencyjnej Zamku Sztuki przeprowadzone zostaną warsztaty plastyczno-teatralne "Cieszyńskie podania i legendy".  W formie warsztatów teatru lalek dzieci poznają wybrane postacie z podań i legend Ziemi Cieszyńskiej, własnoręcznie wykonają lalki i, zainspirowane legendą o cieszyńskim Utopcu i Cieszyniance, przygotują scenografię i inscenizację przedstawienia teatralnego.

 

W niedzielę będzie można obejrzeć powarsztatowy spektakl teatru lalek "Legenda o Cieszyniance i cieszyńskim Utopcu" (godz. 11:00-12:00). W godz. od 11:00 do 15:00 odbędą się pokazy rzemiosł dawnych w wykonaniu m.in. rzemieślników ze Śląska Cieszyńskiego: ostatniego płatnerza z Jasienicy - Józefa Trąbki, rusznikarza z Cieszyna - Jerzego Wałgii i ludwisarza z Bładnic- Czesława Kanafka.

 

Będzie można również zobaczyć pojedynki na broń białą i palną.

 

Na godz. 15:00 zaplanowano inscenizację - OBLĘŻENIE ZAMKU CIESZYŃSKIEGO W CZASIE WOJNY 30- LETNIEJ (bitwa z marca 1646 roku pomiędzy wojskami austriackimi i szwedzkimi w wykonaniu "Hufca Rycerstwa Małopolskiego Leliwa", Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego i Klubu Strzeleckiego "Skaut".)

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY

.............................................................

Trochę historii:

 

Ostatnie lata rządów dynastii Piastów nie należały do najszczęśliwszego okresu w dziejach Cieszyna i księstwa cieszyńskiego. Okres chwilowej prosperity gospodarczej jaka stolica księstwa zanotowała w XVI w. dobiegł końca jeszcze w końcu tego stulecia. Nowe rozpoczęło się m.in. od zmiany wyznania Przez księcia Adama Wacława, który w 1609 r. przeszedł do Kościoła katolickiego zmuszając do tego swoich poddanych, zwłaszcza mieszkańców miast. Kościoły cieszyńskie, za wyjątkiem św. Trójcy odebrano protestantom, ewangeliccy pastorzy musieli opuścić miasto. Miasto opuściła też znaczna liczba rzemieślników, którzy nie chcieli zrezygnować ze swojego wyznania, a mieszkańcy miasta i księstwa musieli ponosić koszty wojen toczonych przez księcia na Węgrzech z Turkami oraz wystawnego dworu.
Wybuch wojny trzydziestoletniej w 1618 r. pozwolił na krótko odzyskać protestantom władzę w mieście i cieszyńskich kościołach, ale po zwycięskiej dla Habsburgów bitwie pod Białą Górą w 1620 r. ponownie je
utracili i zostali surowo ukarani przez księcia Fryderyka Wilhelma. Po jego przedwczesnej śmierci władzę w księstwie objęła jego siostra Elżbieta Lukrecja. W czasie wojny wojska protestanckie kilkakrotnie zajmowały Cieszyn, ale przynosiło to wszystkim mieszkańcom jedynie rabunki i zniszczenia. Na dłużej miasto i zamek opanowali Szwedzi w 1645 r., oblężenie prowadzone przez wojska cesarskie w roku następnym doprowadziło do całkowitego zniszczenia cieszyńskiego zamku.

Wojna doszczętnie zrujnowała księstwo cieszyńskie, Piastowie byli ogromnie zadłużeni już od lat. Ratowali się popierając kolonizację pasterską w Beskidach, produkując masowo inflacyjna monetę albo wydzierżawiając ostatnie swoje dochody za gotówkę. W ten sposób w czasach Elżbiety Lukrecji osiadła żydowska rodzina Singerów, zajmując się ściąganiem książęcych, a potem także miejskich ceł i myta. Po śmierci ostatniej księżnej cieszyńskiej z rodu Piastów w 1653 r. władza w księstwie cieszyńskim
przypadła królom Czech, czyli Habsburgom, a Cieszyn i Śląsk Cieszyński na prawie dwa stulecia pogrążyły się w ekonomicznym i społecznym regresie.



źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: