Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagrody powiatu w dziedzinie kultury 2006

22 czerwca Powiat Cieszyński nagrodził osoby i stowarzyszenia aktywnie działające na gruncie kultury. Uroczystość ta miała miejsce  w Kończycach Małych...

 

                                

W tym roku w zamku w Kończycach             Uroczystość prowadziła   

Małych  po raz piąty                                    radna Beata Sabath 

wręczono nagrody powiatu  

w dziedzinie kultury.        

 

                          

Nagrodę w kategorii twórczości                      Laureatom nagrody wręczał

artystycznej otrzymała                                   wicestarosta Janusz Król

Iwona Konarzewska malarka

z Istebnej.

  

                                                           

Polski Związek Kulturalno-Oświatowy                 W kategorii ochrony dziedzictwa     

w Republice czeskiej otrzymał nagrodę              kulturowego nagrodę otrzymało  

w kategorii upowszechniania kultury.                  Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa

W imieniu PZKO nagrodę odebrał                     w Cieszynie. W jego imieniu

Zygmunt Stopa.                                                  odebrał ją Karol Franek

 

                 

Uroczystość w Kończycach Małych była również okazją do uhonorowania zasłużonych działaczy kultury. Odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” wręczał przewodniczący Rady Powiatu Ludwik Kuboszek. Jako pierwszy odznaczony został Stanisław Rucki z Istebnej.

 

                                                  

W imieniu Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” ze Skoczowa odznakę odebrali ks. Alojzy Zuber oraz ks. Adam Podżorski.               

 

   

                                          

Odznaczono również: Ludwika Heroka ze Skoczowa, Krzysztofa Wójtowicza ze Strumienia, Kazimierza Heczkę z Ustronia, oraz Stanisława Kanię z Kończyc Małych. 
 

                                                    

                                             Wspólne zdjęcie uhonorowanych osób

 

 .....................................................................

 

Informacje o wyróżnionych odznaką Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

I. I s t e b n a :
Stanisław Rucki
Budowniczy Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce oraz jego gospodarz i przewodnik, a także założyciel i kierownik zespołu regionalnego „Zagrapianie” z Jaworzynki. Inicjator szeregu zdarzeń kulturowych na terenie gminy Istebna.

II. S k o c z ó w :
1. Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica
Sacra”
Stowarzyszenie działające od 1996 r. na terenie Skoczowa i okolicy w sferze promocji kultury chrześcijańskiej i kultury lokalnej. Działalność ta znalazła najpełniejszy swój wyraz w postaci zorganizowania międzynarodowego i ekumenicznego festiwalu sztuki chrześcijańskiej o nazwie „Musica Sacra”, poświęconego upamiętnieniu wizyty Jana Pawła II w Skoczowie. Festiwal ten ma oprócz wymiaru ekumenicznego także charakter interdyscyplinarny – towarzyszą mu literackie wydarzenia wydawniczo – promocyjne oraz wystawy. Pozostała działalność Stowarzyszenia obejmuje różnorodne inicjatywy ekumeniczne oraz okolicznościowe imprezy kulturalne.
2. Ludwik Herok
Architekt działający na terenie Skoczowa i okolicy o dorobku szczególnie związanym z wizytą Jana Pawła II w Skoczowie. Jego działalność społeczna wiąże się z nieodpłatnym wykonywaniem licznych projektów architektonicznych dla obiektów publicznych, a zwłaszcza sakralnych i szkolnych. Ponadto jest współinicjatorem powstania, założycielem i pierwszym Prezesem Stowarzyszenia „Musica Sacra” w Skoczowie.

III. S t r u m i e ń :
Krzysztof Wójtowicz
Pedagog muzyczny i kompozytor ze Strumienia. Obecnie twórca utworów i opracowań – głównie na użytek chórów, a przed laty założyciel młodzieżowego zespołu muzycznego w Strumieniu. Jako członek Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Strumieniu – dyrygent chórów m.in. chóru „Lutnia” i kierownik zespołów muzycznych.

IV. U s t r o ń :
Kazimierz Heczko
Entuzjasta i popularyzator sztuk plastycznych na terenie Ustronia. Prezes stowarzyszenia „Brzimy”, skupiającego miejscowych malarzy i rzeźbiarzy ludowych. Jako współgospodarz trzech galerii na terenie Ustronia – organizator wielu wystaw, plenerów plastycznych oraz aukcji i benefisów, z których dochód był przeznaczany na cele charytatywne.


V. Z e b r z y d o w i c e (miejscowość Kończyce Małe) :
Stanisław Kania.
Kierownik artystyczny, cieszącego się dużym uznaniem zespołu folklorystycznego „Małokończanie” z Kończyc Małych koło Zebrzydowic. Praktycznie od półwiecza Pan Stanisław Kania podejmuje się różnorodnej działalności publicznej w Polskim Związku Niewidomych, prowadząc przez lata zespoły muzyczne i taneczne na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. Od wielu lat jest organistą w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kończycach Małych, gdzie także prowadzi chóralne zespoły śpiewacze.


LAUDACJE DLA LAUREATÓW NAGRÓD POWIATU CIESZYŃSKIEGO W DZIEDZINIE KULTURY ZA ROK 2006 :


1. Iwona Konarzewska

Pani Iwona Konarzewska ma widoczne dokonania w dziedzinie malarstwa w skali regionu, a także na tle polskiej sztuki współczesnej.
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydziału Grafiki w Katowicach. Jednakże swoją edukację artystyczną rozpoczęła w domu rodzinnym, w którym tradycje służby ludziom poprzez piękno w wymiarach kultury i sztuki, sięgają czterech pokoleń. W dużym stopniu dzięki tym tradycjom, a także wiedzy i umiejętności swoich rodziców – Joanny i Ludwika Konarzewskich – należy dziś w zakresie malarstwa do grona tych, dość nielicznych twórców polskich i europejskich, którzy czerpiąc równolegle z tradycji plastyki rodzimej i światowej, uprawiają sztukę figuralną i – w zestawieniu z wciąż modnymi trendami abstrakcjonizmu – w istocie realistyczną. Widoczne w jej obrazach – w przewadze portretach – wątki formalne, zaczerpnięte z tradycji sztuki młodopolskiej, a częściowo też – polskiego malarstwa sarmackiego, ogniskują w sobie zarówno fascynację samym modelem, jak i jego środowiskiem. Pewnym odniesieniom do modernizmu, obrazy te zawdzięczają natomiast dyskretne uproszczenie formy i swoistą, ciepłą kolorystykę.
Wydaje się zatem prawdopodobne, że to tradycje domu rodzinnego przyniosły fascynację sztuką polską i świadomy wybór realistycznego, choć jednocześnie jakby ostentacyjnie dziś nie docenianego, (zwłaszcza przez krytykę), sposobu przedstawiania rzeczywistości. Tymczasem malarce pozwala on na dość rzadko dziś spotykane, czytelne ujęcie treści, częstokroć odnoszących się także do ludzi i tradycji kulturowych regionu Śląska Cieszyńskiego.
Od kilku lat w rodzinnej Istebnej, idąc w pewnym sensie śladami swoich dziadków i rodziców, zajmuje się także pedagogiką artystyczną nauczając malowania i rysunku miejscowe dzieci w stworzonej tu przez siebie, pod patronatem Nadleśnictwa Wisła, Szkółce Malarskiej, a od ponad 2 lat – także w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury.
Iwona Konarzewska wystawiała swoje prace indywidualnie w kraju i za granicą oraz brała udział w liczących się krajowych wystawach zbiorowych, co też zostało udokumentowane licznymi publikacjami.
Choć, urodziła się i w wykształciła na Górnym Śląsku, rodzinnie związana ze Śląskiem Cieszyńskim – od początku lat 90-tych mieszka i pracuje w Istebnej. Tworząc tutaj sprawnie i oryginalnie malowane portrety, wystawiane czasowo lub eksponowane stale w kraju i za granicą, poprzez twórczą, plastyczną interpretację wybranych wątków tutejszej kultury – rozsławia i promuje także Śląsk Cieszyński.
Uznając wymowę wymienionych faktów, Powiat Cieszyński na obecny i zeszłoroczny wniosek Wójta Gminy Istebna, przyznaje Nagrodę w dziedzinie kultury za rok 2006 w kategorii twórczości artystycznej, Pani Iwonie Konarzewskiej za całokształt jej dokonań artystycznych oraz za wynikającą z nich także promocję Ziemi Cieszyńskiej.


2. Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej.

Działający od 59 lat Polski Związek Kulturalno-Oświatowy – najpierw w Czechosłowacji, a obecnie w Republice Czeskiej, ma bezprecedensowe zasługi dla krzewienia kultury oraz upowszechniania wiedzy o Polsce pośród zamieszkujących Zaolzie Polaków.
U podstaw powstania Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Czechosłowacji legły zarówno zaszłości trudnych lat II wojny światowej, jak i cała złożoność stosunków pomiędzy Czechosłowacją i Polską, co wyraziło się w okresie powojennym m.in. trudnościami w reaktywowaniu na terenie Czechosłowacji, działających tam jeszcze przed wojną, polskich stowarzyszeń i innych organizacji. Okresowa poprawa tych stosunków umożliwiła powstanie w 1947 r. P.Z.K.O.
Dzisiaj, po latach swej działalności P.Z.K.O. mający formułę stowarzyszenia, promuje od lat polską kulturę w obecnej Republice Czeskiej, czyniąc to szczególnie w kontekście regionu Śląska Cieszyńskiego. Liczy aktualnie 13 tys. członków skupionych aż w 83 kołach lokalnych. W ramach stowarzyszenia działa łącznie kilkadziesiąt zespołów śpiewaczych, instrumentalnych, tanecznych i teatralnych, przeważnie o charakterze regionalnym, zaś przy Zarządzie Głównym – poszczególne sekcje, skupiające osoby o różnorodnych zainteresowaniach – artystycznych, etnograficznych i historycznych. Każda z tych sekcji ma widoczny dorobek w zakresie organizacji rozmaitych imprez artystycznych, a także dorobek wydawniczy. Co jednak najważniejsze, praktycznie nie ma dziś polskiej rodziny spośród mieszkających na Zaolziu, z której choćby jedna osoba nie byłaby zaangażowana w jakiś sposób w sprawy i działalność tego stowarzyszenia.
Dokonania osób skupionych w P.Z.K.O miały i mają więc nieoceniony wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej i kulturowej, budującej poczucie tożsamości Polaków z regionu czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
A cóż powiedzieć o zasługach, jakie położył Związek w dziedzinie organizacji i dostępu do polskiego szkolnictwa młodego pokolenia naszych rodaków w Republice Czeskiej?
Wydaje się, że jest to jeszcze jedna z tych chyba nie całkiem dostrzeżonych jego posług, jakie z wielkiej troski i ogromnego serca zaangażowanych w pracę Związku osób, świadczone są przez lata wobec społeczności Polaków zamieszkujących Zaolzie.
Istotną część zasług P.Z.K.O. stanowi także, praktycznie nieprzerwana promocja Ziemi Cieszyńskiej w kraju i za granicą, szczególnie w ramach Światowych Spotkań Zespołów Polonijnych i Zespołów Kresowych.
Wszystko to stanowi zaś czynne świadectwo miłości okazywanej zarazem Polsce i swemu regionowi.
Uznając zatem niezwykłą wagę i rangę wymienionych faktów i dokonań, Powiat Cieszyński na wniosek Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, przyznaje Nagrodę w dziedzinie kultury za rok 2006 w kategorii upowszechniania kultury – Polskiemu Związkowi Kulturalno-Oświatowemu w Republice Czeskiej, mając na uwadze szczególne znaczenie całokształtu jego działań na rzecz rozwoju świadomości i budowy tożsamości mieszkańców czeskiej części Śląska Cieszyńskiego – za historyczne i wybitne dokonania w sferze upowszechniania kultury, historii, i języka polskiego oraz za wynikającą stąd promocję ludzi i kultury regionu – w całej Polsce i na świecie.

3. Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie ma widoczne zasługi w zakresie zachowania pamięci o tradycjach drukarskich Ziemi Cieszyńskiej, a także ich upowszechniania.
Mające charakter kulturalno - oświatowy Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, skupia czynnych i emerytowanych drukarzy oraz osoby związane swym zamiłowaniem ze sztuką drukarską. W głównej mierze dzięki ich pasji, udało się zachować zespół wciąż funkcjonujących maszyn i różnorodnych urządzeń drukarskich, będących jednocześnie świadectwem wyjątkowej, 200 – letniej już tradycji drukarstwa w Cieszynie.
Stowarzyszenie prowadzi funkcjonujące od 10 lat Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, powołane do życia przez miejscowego pasjonata sztuki drukarskiej – Pana Karola Franka. Jego i grona kolegów zamiłowanie do sztuki drukarskiej, które wyraziło się w sposób niewypowiedziany – setkami godzin żmudnej, ale za to nieszczególnie spektakularnej pracy – sprawiło, że powstałe właśnie w Cieszynie Muzeum, gromadzi dziś i utrzymuje w dobrym stanie wspomniane zabytki służące sztuce drukarskiej.
Organizując prelekcje, warsztaty edukacyjne, konferencje, seminaria, konkursy (w tym o zasięgu międzynarodowym) i prowadząc działalność wydawniczą, przyczynia się także Stowarzyszenie do popularyzacji wiedzy o sztuce drukarskiej i jej bogatych tradycjach na Śląsku Cieszyńskim, zwłaszcza wśród przedstawicieli młodego pokolenia mieszkańców regionu.
W poczet zasług Stowarzyszenia należy wpisać wreszcie samą wyjątkowość profilu prowadzonej i utrzymywanej jego staraniem placówki muzealnej. Muzea o charakterze technicznym, zachowujące pamięć o kulturze materialnej, a w tym poświęcone sztuce drukarskiej, należą bowiem w naszym kraju wciąż do rzadkości. Tym bardziej cenny i dający niemały powód do dumy wydaje się więc fakt, że w zgodzie z tradycją, to właśnie w Cieszynie istnieje i jest utrzymywana placówka chroniąca ważny fragment bogatego dorobku śląskiej kultury materialnej.
Uznając wagę wymienionych faktów i dokonań, Powiat Cieszyński na wniosek Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu – Rady Powiatu Cieszyńskiego, przyznaje Nagrodę w dziedzinie kultury za rok 2006 w kategorii ochrony wartości kulturowych, Stowarzyszeniu Muzeum Drukarstwa w Cieszynie – za wybitne dokonanie, za które uważa się prowadzenie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, chroniącego pamięć o tradycjach sztuk drukarskich Śląska Cieszyńskiego, pojętych także jako fragment lokalnego dorobku kultury materialnej.

1. Iwona Konarzewska – zawodowa nota biograficzna.

Pani Iwona Konarzewska ma widoczne dokonania w dziedzinie malarstwa w skali regionu, a także na tle polskiej sztuki współczesnej.
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydziału Grafiki w Katowicach. Jednakże swoją edukację artystyczną rozpoczęła w domu rodzinnym, w którym tradycje służby ludziom poprzez piękno, w wymiarach kultury i sztuki, sięgają czterech pokoleń. W dużym stopniu dzięki tym tradycjom, a także wiedzy i umiejętnościom rodziców – Joanny i Ludwika Konarzewskich – należy dziś w swojej dziedzinie do grona dość nielicznych twórców polskich i europejskich, którzy czerpiąc równolegle z tradycji sztuki rodzimej i światowej, uprawiają malarstwo figuralne i – w zestawieniu z wciąż modnymi trendami sztuki abstrakcyjnej – w istocie realistyczne. Widoczne w jej obrazach – w przewadze portretach – wątki formalne, zaczerpnięte z tradycji sztuki młodopolskiej, a częściowo też – polskiego malarstwa sarmackiego, ogniskują w sobie zarówno fascynację modelem, jak i jego ubiorem. Pewien zaś symbolizm zapożyczony zapewne jeszcze od Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego, każe zwrócić także uwagę na otoczenie oraz towarzyszące portretowanej osobie rekwizyty. Pewne odniesienia do modernizmu, wyjęte przede wszystkim z malarstwa Modiglianni’ego, przyniosły natomiast dyskretne uproszczenie formy i nadały jej obrazom swoistą, ciepłą kolorystykę.
Wydaje się więc prawdopodobne, że to tradycje domu rodzinnego przyniosły fascynację sztuką polską i świadomy wybór realistycznego, choć jednocześnie jakby ostentacyjnie dziś nie docenianego – zwłaszcza przez krytykę, sposobu przedstawiania rzeczywistości. Tymczasem malarce pozwala to na dość rzadko dziś spotykane, czytelne ujęcie treści, częstokroć odnoszących się także do ludzi i tradycji kulturowych regionu Śląska Cieszyńskiego.
Od kilku lat w rodzinnej Istebnej, idąc w pewnym sensie śladami swoich dziadków i rodziców, zajmuje się także pedagogiką artystyczną nauczając malowania i rysunku miejscowe dzieci w stworzonej tu przez siebie, pod patronatem Nadleśnictwa Wisła, Szkółce Malarskiej, a od ponad 2 lat – także w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury.
Iwona Konarzewska wystawiała swoje prace indywidualnie w kraju i za granicą oraz brała udział w liczących się krajowych wystawach zbiorowych, co też zostało udokumentowane licznymi publikacjami.
Choć, urodziła się i w wykształciła na Górnym Śląsku, rodzinnie związana ze Śląskiem Cieszyńskim – od początku lat 90-tych mieszka i pracuje w Istebnej. Tworząc tutaj sprawnie i oryginalnie malowane portrety, wystawiane czasowo lub eksponowane stale w kraju i za granicą, poprzez twórczą, plastyczną interpretację wybranych wątków tutejszej kultury – rozsławia i promuje także Śląsk Cieszyński.
W 2006 r. Nagroda Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury w kategorii twórczości artystycznej na wnioski Wójta Gminy Istebna z lat 2005 i 2006, za całokształt dokonań artystycznych oraz za wynikającą z nich promocję Ziemi Cieszyńskiej.

 

 

źródło: Powiat Cieszyn
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: