Kenijczyk Kosgei wygrał XIV Bieg Fiata w Bielsku-Białej

Kenijczyk Mathew Kosgei i Dorota Ustianowska zwyciężyli w XIV Biegu Fiata rozgrywanym w niedzielę 4 czerwca 2006 na ulicach Bielska-Białej. Jak co roku trasa biegła głównymi ulicami stolicy Podbeskidzia z metą na Stadionie Miejskim BKS Stal. W tegorocznej imprezie wzięła udział rekordowa liczba biegaczy - blisko 1000, z czego połowa w biegu głównym rozgrywanym tradycyjnie na dystansie 10 km. Młodzież
pobiegła na 4-killometrowej trasie.

Zwycięstwo Kosgei nie jest niespodzianką. Kenijczyk uznawany powszechnie za faworyta (otrzymał od organizatorów nr 1) potwierdził dobrą formę i po niedawnym triumfie w Maratonie Krakowskim pewnie pokonał rywali także w Bielsku-Białej. Mimo padającego deszczu Kosgei był bliski pokonania rekordu trasy należącego od pięciu lat do Waldemara Glinki (29:35). Do rekordowego osiągnięcia zabrakło zaledwie 20 sekund. Drugi na "kresce" Henryk Szost - medalista Mistrzostw Europy w biegach górskich stracił do Kosgei 15 sekund. Wspomniany rekordzista trasy Waldemar Glinka ukończył bieg na trzeciej pozycji.

Radości ze zwycięstwa nie kryła na mecie Dorota Ustianowska, która po emocjonującym finiszu wygrała z Renatą Paradowską." To moje trzecie podejście do zwycięstwa w Biegu Fiata - rok temu byłam bardzo blisko, ale z walki o podium wyeliminował mnie udar słoneczny. Dzisiaj takich problemów nie było. Jestem bardzo szczęśliwa, a swoje zwycięstwo dedykuję mojemu zmarłemu koledze - znakomitemu biegaczowi Dariuszowi Ociepie" - powiedziała Ustianowska.

W kategorii wózków sportowych zwyciężył jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników, bielszczanin Tomasz Hamerlak - medalista Igrzysk Olimpijskich.

Wyniki XIV Biegu Fiata (04.06.2006 Bielsko-Biała).

Mężczyźni:

1.. Mathew Kosgei (KEN) - 29:55
2.. Henryk Szost - WKS Oleśniczanka - 30:11(zwycięstwo na lotnej premii Statoil na
3 km)
3.. Waldemar Glinka - MLKS Sokół Lubin - 31:16

Kobiety:

1.. Dorota Ustianowska - Częstochowa - 34:51 (19. miejsce w klas. gen.)
2.. Renata Paradowska - KS Piaseczno - 34:54
3.. Beata Szyjka - Victoria Racibórz - 35:23 (zwycięstwo na lotnej premii Statoil