Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwszy skansen na Śląsku Cieszyńskim

Na Śląsku Cieszyńskim rozpoczęły się przygotowania do stworzenia skansenu wsi cieszyńskiej, który będzie jednocześnie ekomuzeum.

Najważniejszą częścią skansenu będą chaty - oryginalne, takie, jakie można zobaczyć tylko w zakątkach Beskidów. Zostaną tam przeniesione. - Wiemy już np., że w Goleszowie jest stara chałupa, która ma być rozebrana. Szkoda jej i mogłaby się znaleźć w naszym skansenie. Na szczęście drewniane domy były budowane jak z klocków lego, więc z przewiezieniem ich na inne miejsce nie będzie problemów - uśmiecha się Bogdan Kuboszek z Galerii Historii Miasta Jastrzębia Zdroju, jeden z pomysłodawców muzeum. -

Chcemy pokazywać budynki co najmniej kilkudziesięcioletnie. Zostaną wyposażone zgodnie z epoką, z której pochodzą, po to, żeby zaglądając do nich, można było przenieść się w inną rzeczywistość
- mówi Kuboszek.

Skansen stanie na terenie gminy Chybie. - Mamy dwie propozycje lokalizacji. W ciągu najbliższych dni zapadnie decyzja, gdzie go umieścimy - mówi Edward Dudkowiak, wójt Chybia.

Obiekty mają przyciągać miłośników regionalnej kultury, uczniów, nauczycieli, ale także turystów. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że same chaty mogą być małym magnesem, dlatego urządzimy tu ekomuzeum, czyli muzeum na świeżym powietrzu, w którym nie ma ścian - mówi Bogdan Kasperek, szef Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" z Cieszyna.

W chatach swoje warsztaty będą mieć twórcy ludowi: kowal, garncarz, gospodyni, piekarz, którzy swoje zawody wykonają według tradycyjnych metod, bez użycia współczesnych urządzeń. Turystów będą też przyciągać święta obchodzone na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidach, np. Wielkanoc, Boże Narodzenie czy związane z pracami na polu. Wiosną rozpocznie się przygotowanie opracowań i pozyskiwanie środków unijnych.

Na świecie działają ekomuzea poświęcone m.in. lokalnej produkcji rolnej (Ekomuzeum Orzecha Włoskiego w Perigord), ukształtowaniu terenu i budowie geologicznej (Avalon 2000 Centre - Ekomuzeum Terenów Podmokłych w Wielkiej Brytanii czy Ekomuzeum Torfowisk w Kristianstad w Szwecji), środowisku (Eco Museum Bergslagen w Szwecji), florze i faunie (Ekomuzeum Winterland). Są także rezerwaty biosfery (Ekomuseum w Cevennes we Francji) lub prezentujące unikatowe tradycje, historie i teraźniejszość regionów.
źródło: gazeta.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: