Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W stronę nowoczesności. Polskie Wzornictwo po 1956 roku

Wystawa z cyklu HISTORIA DIZAJNU
Sentymentalna podróż przez pół wieku polskiego designu. Pomarańczowo-biały znaczek na PRLowskich stacjach benzynowych to jeden z najlepszych polskich projektów typograficznych, dzięki jego grafice do dziś jeździmy na "CPN" niezależnie od właściciela stacji paliw. Fotele i krzesła sprzed lat są dziś inspiracją dla młodego projektowania w meblarstwie, a proste, ciekawie barwione szkło znane z lat 70. nieraz jeszcze wracało w propozycjach projektantów na nakrycie stołu. Niezwykle bogata i wartościowa ekspozycja... Już dzisiaj w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości wernisaż wystawy W STRONĘ NOWOCZESNOŚCI z cyklu HISTORIA DESIGNU.



Mimo zmieniających się idei i stylistyk w kolejnych epokach wciąż powraca słowo  nowoczesność – często inaczej rozumiane. Wydaje się jednak, że niektóre problemy nie tracą aktualności. Kolejne pokolenia twórców stawiają sobie podobne pytania:  co chcę zaprojektować? Jak to ma wyglądać? Z czego ma być zrobione? Jak ma być używane?
Nowa forma, nowe funkcje, użycie nowych tworzyw i technologii, ergonomia, nowatorskie stosowanie koloru – te tematy pojawiają się zawsze, gdy mówi się o nowoczesnym wzornictwie.
Zestawienie ze sobą przedmiotów powstałych w różnych czasach pokazuje ich wzajemne, często nieoczekiwane związki i podobieństwa, ujawnia, jak nowoczesność staje się tradycją dla następców. Wystawa przygotowana przez Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, po raz pierwszy prezentowana była w sierpniu 2005 roku w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamku Ujazdowskim. Serdecznie zapraszam!

Kurator wystawy Anna Frąckiewicz



Wystawa potrwa od 6 kwietnia – 7 maja 2006
Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00
Miejsce: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Kurator: Anna Frąckiewicz
Wernisaż: 6 kwietnia 2006 godz. 16.00

Autor zdjęć: Piotr Ligier 

                             

   
źródło: ŚZSiP
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: