Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nieznani przodkowie George Sand

W żyłach George Sand, a właściwie Aurore Dudevant (1804-1876), słynnej pisarki epoki romantyzmu, przyjaciółki Chopina i Liszta, płynęła krew władców znad Olzy. W świetle badań naukowych ustalono całkowicie pewny ciąg genealogiczny. Rozpoczyna się on na żyjącym w XIV wieku księciu Kazimierzu I cieszyńskim.

Drugi książę cieszyński, Kazimierz I, doczekał się sporej gromadki dzieci. Najstarszą z całego rodzeństwa była Anna, która w przyszłości została żoną księcia legnickiego. Przez swojego syna, księcia Ruprechta I, stała się pramatką dynastii królów duńskich, która panuje na Półwyspie Jutlandzkim po dziś dzień. Jej bardzo daleką praprawnuczką była królewna Anna Zofia (1647-1717), która została żoną władcy Saksonii i matką Augusta Mocnego, późniejszego króla Polski.

"Jego romanse były jednym z bardziej zadziwiających ewenementów epoki" - stwierdza angielski historyk Norman Davies, dodając, że August miał około trzystu potomków z nieprawego łoża. Ten król znalazł nawet miejsce w lutowym raporcie tygodnika "Polityka" zatytułowanym "Pożegnanie z bękartem".

Spośród wielu nieślubnych dzieci Augusta najsłynniejszym był Maurycy Saski, marszałek Francji, niedoszły książę Kurlandii, który temperament odziedziczył po ojcu. Owocem jednego z jego romansów była córeczka Maria Aurora (1748-1821). Ta z kolei miała syna Maurycego de Pin de Francueil, utalentowanego wojskowego, którego dobrze zapowiadającą się karierę przerwała śmierć.

1 lipca 1804 roku na świat przyszła Aurora de Francueil, córka Maurycego. Po mężu nosiła nazwisko Dudevant, ale świat zna ją pod pseudonimem George Sand. I w ten sposób zawiłe korzenie prowadzą ze średniowiecznego Cieszyna do Paryża czasów Chopina.

źródło: naszemiasto.pl
dodał: J.K.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: