Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kryzys czy rekordowa współpraca?

Czeski Cieszyn – Kryzys ekonomiczny zmusił władze czeskiego Cieszyna do rezygnacji z udziału w niektórych projektach z polskim Cieszynem, ale czy już można mówić o kryzysie we wzajemnych stosunkach?

Czeska strona nie będzie się angażować w nowe wspólne projekty, gdyż jak twierdzą władze zza Olzy aby nie blokowały one już realizowanych projektów i zadań. Ograniczony zostanie przede wszystkim projekt Strażacy bez granic, swój udział Czesi odwołali także w dalszej realizacji projektu Sport Park II, który jest częścią większego projektu po obu stronach miasta.
Unikatowy wzdłuż całej polsko-czeskiej granicy pod względem zakresu prac i ogromu pozyskanych środków unijnych projekt „Ogród dwóch brzegów“ jest wspólną koncepcją zagospodarowania terenów wzdłuż Olzy. Jego realizacja jest przewidziana do roku 2015 z funduszy transgranicznych, ale także innych środków. Pierwsze efekty już są widoczne. – mówi Stanisław Folwarczny -  Odnowa cieszyńskiej Wenecji jest  częścią „Ogrodu”,  jednak nie jako projekt realizowany wspólnie ze środków unijnych. Nigdy tak  nie było i każdy może się o tym przekonać oglądając tablicę informacyjną na Moście Przyjaźni. W podobny sposób projekt obejmuje rekonstrukcję terenów wokół ośrodka Strzelnica, na jego realizację miasto zgłosi projekt do Regionalnego Programu Operacyjnego w roku 2010.  – dodaje wiceburmistrz czeskiego Cieszyna.
Czeskie władze nie wykluczają jednak w przyszłości odnowy tzw. Cieszyńskiej Wenecji jako wspólnego projektu transgranicznego ale tylko w przepadku dokładnego wspólnego przygotowania przedsięwzięcia  oraz uzyskaniu gwarancji sfinansowania przez cały okres realizacji. Informacja na temat odstąpienia od  projektu SportPark II była jednym z kilku punktów wspólnych obrad. Wtedy to podano dokładną informację o stanie przygotowań i realizacji  projektów „RevitalPark 2010“, który obejmuje Aleje Masaryka, Budynek Avionu, Most Przyjaźni, Wzgórze Zamkowe, dalej projektu „SportPark I“, który zmieni oblicze Parku Adama Sikory i tereny sportowo-rekreacyjne po stronie polskiej. Oba projekty otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 8,7 mln EUR, to jest ponad 220 milionów koron. Obecnie w przygotowaniu jest projekt Kładki sportowej łączącej Park Adama Sikory z terenami rekreacyjnymi po stronie polskiej.
- Wspólnie z polskim Cieszynem udaje nam się pozyskiwać ogromne środki finansowe, które zmienią oblicze obu miast wzdłuż rzeki Olzy. Zresztą, działamy także z powiatem Cieszyn. Tutaj uzyskaliśmy dla Czeskiego Cieszyna na przykład 40 milionów koron na wzmocnienie dostępności komunikacyjnej obydwu miast. Środki unijne pomogą nam nie tylko wyremontować jedną z dróg wylotowych, ale mosty graniczne Wolności. Realizujemy równocześnie dużą ilość projektów kulturalnych, przykładem jest duży projekt: Jedno miasto jedna kultura – mówi portalowi OX.PL wiceburmistrz Czeskiego  Cieszyna Stanisław Folwarczny


[PL]


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: