Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skarby z cieszyńskiej trówły


Od piątku w Cieszynie rozpoczyna się trzydniowa impreza pod nazwą "Skarby z cieszyńskiej trówły". "Skarby" to interdycyplinarny projekt corocznie realizowany w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Organizatorom szczególnie zależy na ożywieniu zainteresowania historią lokalną, tradycją i sztuką. Program trzydniowego przedsięwzięcia pozwala na szerszą niż zazwyczaj prezentację osiągnięć twórców: profesjonalnych artystów i ‘amatorów’ oraz artystów rzemieślników zamieszkałych lub związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. W realizację projektu włączają się wszystkie cieszyńskie i czeskocieszyńskie instytucje kultury edukacji oraz szkoły. Równie ważnym zamierzeniem organizatorów jest, by poszczególne składniki programu, tytułowe "skarby z cieszyńskiej trówły", stwarzały uczestnikom szansę wyjścia z pasywnej roli konsumenta kultury i przyjęcia aktywnej roli uczestnika i twórcy. Znaczna różnorodność programowa pozwala na połączenie tradycji i folklor Ziemi Cieszyńskiej , w tym np. warsztatów rzemiosła artystycznego i ginących zawodów, z nowoczesnymi formami sztuki współczesnej. Głównymi adresatami projektu są mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego oraz turyści - z obu stron Olzy.
Z uwagi na wartości edukacyjne wielu planowanych przedsięwzięć w programie biorą aktywny udział uczniowie wszystkich typów szkół. Zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza wycieczki edukacyjne, konkursy i warsztaty artystyczne. Atrakcyjna sceneria Góry Zamkowej, w której realizowana jest większość programu dodatkowo zachęca do aktywnego uczestnictwa w tej imprezie.

                   Program imprezy
 

O trówle...

Na Śląsku Cieszyńskim rozpowszechnione były drewniane skrzynie malowane służące do przechowywania odzieży. Nazywano je trógłami, tróhłami bądź trówłami. Moda na nie rozpowszechniła się w połowie XIX w., ale pierwsze skrzynie pojawiły się w domach chłopskich już w XVIII w. Skrzynia stanowiąca wiano młoduchy była niejednokrotnie przechowywana w rodzinie przez kilka pokoleń. Specjalnie wyeksponowana zajmowała widoczne miejsce w paradnej izbie. Wygląd trówły i jej zawartość były oznaką zamożności. Przechowywano w niej odświętną odzież kobiecą, bieliznę, jedwabne fartuchy, chustki oraz inne części garderoby...
źródło: olza.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: